22.08.2014

Jak dobrze podróżować - "Podróżnik WC. Wydanie II poprawione" Wojciecha Cejrowskiego

Tytuł: "Podróżnik WC. Wydanie II poprawione"
Autor: Wojciech Cejrowski
Data wydania: 3 grudnia 2010
Wydawnictwo: Bernardinum
Ocena: 6/10
"Zostań zdobywcą, odkrywcą, podróżnikiem, nie obawiaj się własnych marzeń, duch panuje nad ciałem, więc jeśli twój duch coś wymyślił, ciało ma to wykonać. Kiedy duch zechce, nic go nie powstrzyma. Miej tylko odwagę zechcieć, zdecydować się, skoczyć na głęboką wodę, zapragnąć."
Oj, panie Cejrowski, tak się nie robi! Nie wtyka się społeczno-politycznych, konserwatywnych komentarzy do genialnej książki podróżniczej. Niesmak pozostaje. Wojciech Cejrowski to wspaniały gawędziarz i mogę go słuchać, oglądać, czytać dopóki tematem są podróże. Jednak gdy pojawia się w odmiennym niż "Boso przez świat" programie, ręce opadają, gdy słucha się tej bufonady i fanatycznego zaślepienia poglądami. I taka właśnie jest ta książką. Jak sam mówi nieudana.Pomijając to wszystko, jest to na prawdę warta przeczytania książka podróżnicza. O tyle inna, że autor udziela nam - podróżniczym laikom - najważniejszych wskazówek, gdybyśmy chcieli pójść w jego ślady. Jak się dogadać z tubylcami, co spakować, jaki aparat wziąć... Często nie takie oczywiste, jakby się mogło wydawać.

Ogromnym plusem są także przepiękne fotografie i opisy, które zaledwie na chwilę, ale zawsze, przenoszą nas w te dalekie miejsca. Przez pana Cejrowskiego moja lista miejsc do zwiedzenia przed śmiercią nieźle się powiększyła. Dodajmy do tego zabawne i szczerze opowiedziane sytuacje, które automatycznie wywoływały uśmiech na twarzy. Choćby przepis na tajemniczy indiański napój z owocu "tann".

"Podróżnik WC" nie jest ani tak osławiony, ani tak dobry (ponoć) jak pozostałe książki Wojciecha Cejrowskiego, jednak zdecydowanie jest warty przeczytania. Zazdroszczę niemiłosiernie takim ludziom odwagi, zaparcia i silnej woli. Obym mogła kiedyś przeżyć podobne przygody :)

6 komentarzy:

 1. Lubię książki podróżnicze autorstwa Cejrowskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja natomiast za książkami podróżniczymi nie przepadam, ale czytałam "Gringo..." Cejrowskiego i miło wspominam.

  A tak zupełnie z innej beczki, to masz prześliczny szablon :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Autorstwa Ariany z http://iwillcatchyouifyoufallszablony.blogspot.com/

   Usuń
 3. Cejrowski jest dobry w podróży, kiedyś skusiłam się na niego na lotnisku i przydał mi się podczas 12h lotu, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki Cejrowskiego. "Podróżnika WC" czytałam i mi się podobało, choć rzeczywiście "Gringo..." i "Rio Anaconada" są lepsze. Teraz na przeczytanie czeka najnowsza, "Wyspa na prerii". :)

  OdpowiedzUsuń
 5. oooo to coś dla mnie :) i na pewno po nią sięgnę. Uwielbiam Cejrowskiego ;) i jego książki przeczytałam "Rio Anakonda" i "Gringo wśród dzikich plemion" Mam je nawet w swojej biblioteczce. Więc tą również muszę przeczytać :)
  pozdrawiam.
  nacpana-ksiazkami.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń