01.04.2015

Co nowego w kwietniu?


Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Patrząc przez okno stwierdzam, że coś w tym jest. Nie można się jednak martwić. Miesiąc do matury i na tym planuję się przez najbliższy miesiąc skupić, co jednak nie oznacza, że o Was zapomnę. Nigdy! 

Wraz z początkiem kwietnia wracają poniedziałkowe wpisy muzyczne, ale w trochę innej formie. Czasem recenzje, czasem debiuty, a czasem przypomnienie jakiś starych wyjadaczy. Czyli o tym, co akurat mi wpadło w ucho. 

A co nowego przygotowali dla nas wydawcy? Sprawdźmy. 


LITERATURA


"Farben Lehre. Bez pokory" - Kamil Wicik, Leszek Gnoiński, Wojciech Wojda

Niepokorny, buntowniczy, bezkompromisowy, konsekwentny, niezależny – taki jest zespół Farben Lehre i taki jest lider zespołu, Wojciech Wojda. Historia Farben Lehre nie jest usłana różami - od prób w garażu przy trzydziestostopniowym mrozie, wyrzucaniu z kolejnych sal prób, niechęci środowiska, poprzez zwycięstwo na festiwalu w Jarocinie, aż po spektakularny występ podczas Przystanku Woodstock dla kilkusettysięcznej szalejącej pod sceną publiczności. „Bez pokory” jest także prawdziwą opowieścią o polskiej scenie muzycznej i jej kulisach, w której najważniejsze są układy i pieniądze, a przyjaźń często schodzi na plan dalszy. 
Po 30 latach na scenie Wojciech Wojda wciąż wierzy w swoje młodzieńcze ideały, wyznaje nieugięte zasady uczciwości, przyjaźni i braterstwa. „Bez pokory” przedstawia obraz charyzmatycznego wokalisty i autora bezkompromisowych tekstów oraz jego buntu wobec świata i otaczającej go rzeczywistości. Książka przedstawia też przeobrażenia Wojdy-punka w Wojdę-menedżera, który dba nie tylko o interesy własnego zespołu, ale aktywnie wspiera również innych muzyków.
Premiera: 8 kwietnia 2015

"Człowiek, który musiał umrzeć" - Mariusz Zielka

Fascynująca, świetnie skonstruowana i trzymająca w napięciu powieść sensacyjna!

Roman Wolak jest draniem, który dzięki kontaktom z dawną esbecją, układom i łapówkom dorobił się fortuny na państwowych kontraktach. Podejrzany o zabójstwo dziennikarza, który ośmielił się opisać jego machlojki. Sprawą zajmuje się szwedzki publicysta Sven Olsson, jednak zaraz po przyjeździe do Polski pada ofiarą zamachu terrorystycznego. 

Czy mordercy działali na zlecenie biznesmena i stojących za nim służb specjalnych? Kilka dni później do Polski przyjeżdża przyjaciółka Olssona, zbuntowana agentka szwedzkich służb specjalnych, Rose Friedman, utalentowana hakerka, bezlitosna dla swoich wrogów, która wraz z byłym reporterem śledczym, Kubą Zimnym, bada zagadkę śmierci dziennikarza i zamachu na przyjaciela, ujawniając przy okazji kulisy polskiej polityki i mediów.
Premiera: 8 kwietnia 2015

"Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele" - Siergiej Antonow

W "Ciemnych tunelach" Siergieja Antonowa wracamy do moskiewskiego metra, do jego tajemniczej i złowieszczej atmosfery. Bohaterem jest młody anarchistyczny bojownik ze stacji Hulaj Pole, który wszczyna walkę z systemem, odbywając jednocześnie niewiarygodną odyseję przez metro. 

Szereg zagadek i niedokończonych wątków z "Metra 2033" Glukhovsky'ego znalazł niespodziewane rozwiązanie i kontynuację w "Ciemnych tunelach".
Premiera: 8 kwietnia 2015

"Mroczne umysły. Tom 3. Po zmierzchu" - Alexandra Bracken

Ostatnia część bestsellerowej trylogii „Mroczne umysły”

Mam na imię Ruby. Nie mogę oglądać się za siebie. 

Wraz z tymi, którzy przetrwali, kieruję się na północ, aby uwolnić tysiące więzionych dzieci. Gdy jest się odpowiedzialnym za los całego pokolenia, nie ma miejsca na błędy. Jeden fałszywy ruch może wzniecić iskrę, która podpali świat.
Premiera: 8 kwietnia 2015

"Antipolis" - Tomasz Fijałkowski

Lato 1936 roku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że do Antipolis, stolicy Korony, zbliża się Zenit – moment, w którym nastąpi brutalne wtargnięcie Innej Rzeczywistości w granice naszej. Potwierdzają to nie tylko obserwacje naukowców badających układy wyładowań atmosferycznych, ale również inne tragiczne wydarzenia. Bogowie w przerażający sposób zaczynają manifestować swoją obecność, a osoby, w żyłach których płynie boska krew, zdradzać groźne nadludzkie umiejętności. Na straży porządku wewnętrznego stoi Struktura, która strzeże najbardziej skrywanej tajemnicy wyjaśniającej, dlaczego następuje ingerencja Istot do naszego świata. Tylko parę osób zwerbowanych w szeregi Struktury, dysponujących nadnaturalnymi możliwościami psychicznymi, ma szansę na przeciwstawienie się Zenitowi. Zaczyna się nierówna walka z inną rzeczywistością.
Premiera: 8 kwietnia 2015

"Oko jelenia. Sowie zwierciadło" - Andrzej Pilipiuk

Staszek rzucony do października 1864 - tego, próbuje odmienić wyrok bezlitosnego losu i uratować swoją dziewczynę. Nie wie że usieczenie szablą ośmiu uzbrojonych Rosjan to dopiero początek kłopotów. Szlak szaleńczych przygód wiedzie go z folwarku pod Rejowcem, przez zasobne polskie dwory, lasy, wsie, folwarki, strychy czynszowych kamienic, wąskie zaułki Lublina, jarmarki, salony dam, dwory, łaźnie i wychodki. Poznamy kilka zapomnianych obyczajów naszych przodków, zajrzymy im w garnki i przez okno. Kraj pod okupacją, przecięty wojskowymi kordonami. Siatki konspiracyjne rozbite, powstańcze oddziały wystrzelane po lasach. Rozlana krew wsiąka w ziemię. Walka przegrana. Wyroków historii nie da się już zmienić. Ale nadal po dworach jest do wypęku broni, nadal są też wyrywni młodzieńcy pałający chęcią walki, choćby ostatni raz.
Premiera: 10 kwietnia 2015

"Zniewolenie" - Sylvia Day 

Max Westin jest ucieleśnieniem seksu. Poczuła to, gdy tylko się zbliżył. Wszystko w nim wydawało się nieco szorstkie i surowe. Przytrzymał jej rękę odrobinę zbyt długo, a jego spojrzenie jasno wyrażało zamiary. Chciał ją mieć. Poskromić. - Victorio. Wypowiedział jej imię tak władczo, że niemal poczuła obrożę na szyi. - Wiem, czego chcesz – wyszeptał. W tej grze wszystko jest iluzją, jednak namiętność staje się rzeczywista.
Premiera: 22 kwietnia 2015

"Ja, inkwizytor. Kościany galeon" - Jacek Piekara

Oto on – inkwizytor i Sługa Boży. Człowiek głębokiej wiary. Kolejny tom z bestsellerowego cyklu "Ja Inkwizytor". 

Piekara stworzył świat, w którym Jezus Chrystus nie zmarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich oprawcach okrutną zemstę i umocnił Kościół, który teraz posiada olbrzymie wpływy.
Premiera: 22 kwietnia 2015

"Drażliwe tematy" - Neil Gaiman 

Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. "Drażliwe tematy", pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą.
Premiera: 22 kwietnia 2015

"Czas żniw. Tom 2. Zakon Mimów" - Samantha Shannon

Spektakularna ucieczka z kolonii karnej Szeol I ma tragiczny finał. Zaledwie garstce udaje się ukryć na ulicach Londynu. Sajon nie śpi. Czuwa. Każdy z ocalałych musi się mieć na baczności. Paige pragnie za wszelką cenę przekazać społeczności jasnowidzów informacje o Refaitach i Emmitach. Postanawia zwołać zebranie Eterycznego Stowarzyszenia. Czy jednak najbardziej wpływowi przywódcy przestępczego syndykatu stawią się na wezwanie? Czy pogrążeni we własnych intrygach będą chcieli słuchać o rzekomych wytworach wyobraźni młodej dziewczyny?Refaici wiedzą, że ich sekret nie jest już bezpieczny. Wyłaniają się z cieni, by wyeliminować zagrożenie. Paige musi się ukrywać. Nie może nikomu zaufać. Rozpoczyna się polowanie na śniącego wędrowca.
Premiera: 22 kwietnia 2015

"Mężczyzna ze Stumilowego Lasu" - Douglas Lain

Zamykasz oczy i świat znika. . . A może jesteś tylko bohaterem czyjejś bajki?

Życie Christophera Robina Milne'a, syna człowieka, który dał światu Kubusia Puchatka nie jest bajką. Był maltretowany przez sławnego ojca, walczył na frontach II wojny światowej. Obecnie prowadzi księgarnię, w której z założenia nie sprzedaje książek ojca. Wszystko się zmienia, gdy przypadkowo znajduje plakat z Kubusiem Puchatkiem, będący zaproszeniem na wiec protestacyjny w Paryżu w roku 1968. Znany całemu światu jako uroczy chłopiec z bujnymi włosami i wymyślonymi przyjaciółmi, dorosły Christopher stoczy walkę o zdefiniowanie siebie i swojego życia w cieniu ojcowskiego mitu.

Douglas Lain łączy poezję z polityką, baśniowość z przemocą, prawdę z fikcją. Paryż 1968 z Wall Street 2012 oraz Kubusiem Puchatkiem.
Premiera: 22 kwietnia 2015

FILM


"Szybcy i wściekli 7"

W Moskwie dochodzi do napadu na rosyjski konwój wojskowy. Jedynym człowiekiem, który jest w stanie pomóc agentowi Hobbsowi (Dwayne Johnson) w odnalezieniu sprawcy jest Dominic Toretto (Vin Diesel). Toretto decyduje się na pomoc, gdy odkrywa, że Letty (Michelle Rodriguez), jego ukochana dziewczyna, nie zginęła i pracuje dla Owena Shawa (Luke Evans), najemnika z przeszłością w służbach specjalnych, który jest teraz głównym celem Hobbsa. Toretto ponownie zbiera swój doborowy zespół i wraz z Brianem O'Connerem (Paul Walker) oraz całą oryginalną ekipą wyrusza za Shawem w niezwykle ekscytujący, pełen napięcia i zaskakujących zwrotów akcji pościg po Europie. Każdy kolejny wyścig jest jeszcze szybszy i bardziej wściekły!
Premiera: 10 kwietnia 2015

"W kręgu"

Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn "Der Kreis". Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy w kręgu społeczności "Der Kreis" dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.
Premiera: 10 kwietnia 2015

"Ze wszystkich sił"

Julien, jak wszystkie nastolatki, marzy o przygodach i mocnych wrażeniach, które dla osoby niepełnosprawnej są trudne do realizacji. By osiągnąć swój cel, osiemnastolatek namawia swego ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei. Jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych na nowo zbliża rodzinę rozpadającą się pod ciężarem kalectwa syna. Wspierani przez najbliższych oraz grono przyjaciół ojciec i syn podejmują niewiarygodnie trudne wyzwanie.

Nils Tavernier zadebiutował w filmie jako aktor, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Obok kariery aktorskiej szybko dał się poznać także jako realizator filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. W 2006 roku zadebiutował fabułą „Aurore” („Aurora”) z Margaux Chatelier, Carole Bouquet i François Berléand. Film „Ze wszystkich sił” („De toutes nos forces”) to efekt wieloletniego zainteresowania reżysera problemami osób niepełnosprawnych z porażeniem mózgowym.
Premiera: 10 kwietnia 2015

"Nocny pościg" 

W życiu brooklińskiego gangstera i niezawodnego płatnego zabójcy Jimmy'ego Conlona (Neeson), niegdyś znanego jako Grabarz, bywało już lepiej. 55-letniego gangstera, starego przyjaciela bossa mafii Shawna Maguire'a (Harris), prześladują nie tylko grzechy przeszłości, lecz także zawzięty detektyw, który przez ostatnie 30 lat nieustannie depcze mu po piętach. Wydaje się, że tylko whisky może ukoić jego nerwy. Gdy jednak jego dawno niewidziany syn Mike (Kinnaman) staje się celem, Jimmy musi dokonać wyboru pomiędzy swoją przestępczą rodziną, a synem, którego porzucił wiele lat temu. Mike musi uciekać. Jedynym sposobem, w jaki Jimmy może odpokutować za błędy przeszłości, może okazać się uchronienie syna przed losem, jaki według Jimmy'ego jest pisany jemu samemu - znalezienie się po złej stronie lufy pistoletu. Jimmy nie ma dokąd uciec, a w ciągu jednej nocy musi podjąć decyzję, komu jest winien lojalność.
Premiera: 17 kwietnia 2015

"Druga strona muru"

Lata 70. XX wieku. Trzydziestoletnia Nelly i jej syn Aleksiej zaczynają nowe życie w zachodnich Niemczech. Udało im się uciec z Berlina Wschodniego, gdzie zostawili za sobą trudne i bolesne wspomnienia. Trzy lata wcześniej w tajemniczych okolicznościach chłopiec stracił ojca, a Nelly partnera, Wassilija. Kobieta wierzy, że po drugiej stronie muru zapewni sobie i dziecku dobre i spokojne życie. Pierwsze kroki w nowym miejscu stawiają w ośrodku dla uchodźców, oczekując na przyznanie prawa do stałego pobytu. Nelly zaprzyjaźnia się z pochodzącą z Polski Krysią, a jej syn poznaje rówieśniczkę Jeleną. Oboje znajdują również wspólny język z Hansem, który, tak jak oni, jest uciekinierem z NRD. Kiedy Nelly wydaje się, że życie wreszcie się ułoży, zaczynają się nią interesować agenci służb specjalnych, którzy drążą temat zaginięcia Wassilija. Niespodziewanie dogania ją przeszłość. Czy uda się jej przed nią uciec?
Premiera: 17 kwietnia 2015

"Cobain: Montage of Heck"

Ponad 100 milionów sprzedanych płyt, ponad 30 milionów fanów na całym świecie, sklasyfikowany na 12. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone oraz na 20. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów według Hit Parader. 23 kwietnia Multikino zaprasza na najbardziej intymny dokument rockowy w historii „Cobain: Montage of heck”.

Doświadcz życia, muzyki oraz umysłu Kurta Cobaina, jak nigdy wcześniej w pierwszym całkowicie autoryzowanym filmowym portrecie ikony rocka. Reżyser Brett Morgen prezentuje najbardziej intymny dokument zawierający mieszankę prywatnych archiwów Cobaina oraz nigdy wcześniej nieprezentowanych domowych nagrań video. Wśród nich m.in. szczere wywiady z rodziną i najbliższymi współpracownikami, a także z jego żoną – Courtney Love. Film ten ukazuje sprzeczności pomiędzy tym kim był Kurt, a tym jak odbierali go inni. Przedstawia życie wybitnego artysty od najmłodszych lat, które spędził w rodzinnym Aberdeen przez wyżyny sławy. 
Premiera: 23 kwietnia 2015

Tak prezentuje się najbliższe trzydzieści dni. Jak dla mnie bardzo ciekawie, a co Wy o tym sądzicie? 

PS Nie zapominajmy, że do tego wszystkiego wraca "GRA O TRON"!!! Wielka ekscytacja! :D

10 komentarzy:

 1. Cieszę się jedynie na Grę o Tron :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gra o Tron to najważniejszy punkt tego miesiąca :D

   Usuń
 2. "Po zmierzchu" i "Szbcy i Wściekli" <3 czekam na te premiery od daaaawna :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czekam na "drażliwe tematy" i "szybcy i wściekli". :>

  OdpowiedzUsuń
 4. O na "Szybkich i wściekłych 7" pewnie się wybierzemy razem z chłopakiem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Szybcy i wściekli" są tak typowo amerykańscy, że nie można ich ominąć!

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę polowała na książkę o Farben Lehre. :))

  OdpowiedzUsuń
 7. świetne książki, ja również zrobiłam post z premierami, ale żadne z tych książek się tam nie znalazły :(
  http://spojrzenie-rosie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. szybcy wściekli na bank obejrze :D
  www.nacpana-ksiazkami.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń