07.09.2014

Narodowe Czytanie "Trylogii" Sienkiewicza

Narodowe Czytanie to akcja, za którą Pan Prezydent ma u mnie wielki pozytyw. W tym roku padło na słynną "Trylogię". Aż wstyd się przyznać, ale w akcji udziału nie wzięłam, gdyż do Sienkiewicza wielkim uczuciem nie pałam. Ale to ja. Na szczęście byli tacy, co kunszt autora docenili.
W przesłaniu Prezydenta Komorowskiego mogliśmy przeczytać:
„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.
Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.


Liczba uczestników przedsięwzięcia wzrasta z roku na rok. Gdy dwa lata temu czytano "Pana Tadeusz" do akcji przyłączyło się zaledwie 60 miast. "Zemstę" czytano już w ponad 700. Rekord przypadł na rok 2014. Liczba zgłoszeń wyniosła ponad 1500! A jak będzie za rok? Pozostaje nam tylko czekać. A przyszłoroczne Czytanie odbędzie się z duchem Bolesława Prus i jego "Lalki". :)

Braliście udział w tej akcji? A może w poprzednich? Jak wrażenia? Piszcie w komentarzach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz