16.05.2014

„Wikingowie” sezon 1Tytuł: „Wikingowie” (org. „Vikings”)
Gatunek: dramat historyczny
Twórca: Michael Hirst
Ocena: 7/10


(Mogą pojawić się spoilery!)

Wikingowie od dawna kojarzeni są z brutalnością i bezwzględnością. W pozostałych miejscach Europy uważani za barbarzyńców. I do dziś tak ich widzimy. Choć każdy medal ma dwie strony i rzeczywistość była bardziej skomplikowana i złożona niż można by przypuszczać.

„Wikingowie” to kanadyjsko-irlandzki serial telewizyjny emitowany na kanale History. Premiera miała miejsce 3 marca 2013 roku, a w Polsce 21 października 2013 r.

Serial opowiada historię legendarnego wikinga Ragnara Lothbroka (Travis Fimmel), który żył w Skandynawii pod koniec VIII w. Sfrustrowany polityką jarla Haraldsona (Gabriel Byrne), który co roku nakazuje wojownikom wyruszać na wschód, postanawia przeciwstawić się i w tajemnicy z przyjacielem Flokim (Gustaf Skarsgård) buduje łódź, dzięki której udaje się dopłynąć do Anglii. Według legendy Ragnar był nieustraszonym wojownikiem i ucieleśnieniem oddania bogom. Ponoć był synem Odyna, największego z bogów, boga wojny i wojowników.

Dzięki tej produkcji możemy lepiej zapoznać się z tą fascynującą kulturą i zrozumieć, dlaczego właśnie tacy byli ci „barbarzyńcy”. Nie są to tylko sceny walki i grabieży. Jest to też historia człowieka, który musi zadbać o byt rodziny i oddanych mu ludzi. Człowieka, którego ciekawość i chęć poznania jest nieograniczona.

„Wikingowie” to jeden z lepszych seriali jakie przyszło mi obejrzeć. W sezonie pierwszym poznajemy najważniejszych bohaterów i sposób, w jaki nasz główny bohater osiąga władzę i sukces w tym brutalnym świecie. Ukazanie różnic kulturowych między „poganami”, a chrześcijańskimi krajami jest niesamowite. Tak samo jak sceny walki. Choć ja i tak, jak to typowa kobieta, zaczęłam oglądać ze względu na przystojnych aktorów ;)

Koniec pierwszego sezonu pozostawił wiele pytań. Czy Rollo (Clive Standen) zdradzi brata i będzie walczył po przeciwnej stronie? Czy wojna w ogóle będzie miała miejsce? Jakie konsekwencje będzie miała upojna noc Ragnara z księżniczką Aslaug (Alyssa Sutherland) i czy jego małżeństwo z Lagerthą (Katheryn Winnick) przetrwa taką próbę? Teraz nie pozostaje mi nic innego, tylko włączyć pierwszy odcinek drugiego sezonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz