15.03.2015

Już nikt Cię nie oszuka! - "Anatomia kłamstwa"

Tytuł: "Anatomia kłamstwa"
Tytuł oryginału: "Spy the Lie: Three Former CIA Officers Reveal Their Secrets to Uncloaking Deception"
Autor: Philip Houston, Don Tennant, Susan Carnicero, Michael Floyd
Data wydania: 18 lutego 2015
Ocena: 7/10


"Są ludzie, którzy kłamią dla zysku, i są ludzie, którzy kłamią z ucisku, ludzie, którzy kłamią tylko dlatego, że powiedzenie prawdy jest dla nich aktem całkowicie niepojętym… i ludzie, którzy kłamią, czekając, aż nadejdzie czas na prawdę."
-Stephen King "Sklepik z marzeniami"

Każdy z nas kłamie średnio 10 razy na dobę. Czasem są to niewinne kłamstewka. Nie chcemy kogoś skrzywdzić, złamać konwenansu... Zdarza się jednak, że nasze zaginanie prawdy nie tyczy się takich błahostek. Jak odkryć, czy żona Cię zdradza? Czy dziecko bierze narkotyki? Czy polityk naprawdę jest/nie jest zamieszany w jakąś aferę? Z pomocą przychodzi nam trójka byłych agentów CIA, specjalistów w tej dziecinie, którzy stworzyli model wykrywania kłamstwa. Naukę czas zacząć!

Czy możliwe jest by wykryć kłamstwo tylko patrząc na daną osobę? Owszem. I choć nie jest to metoda pewna w 100 %, jest jedną z najbardziej wiarygodnych. Do tej pory nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wielkie znaczenie mają wszystkie nasze odruchy bezwarunkowe. Przyłożenie ręki do ust, nagły tik , używanie pewnego określonego słownictwa... To wszystko może sprawić, że nasz mały fałsz szybko zostanie wykryty, a kłamca nawet się nie zorientuje. 

„Anatomia kłamstwa” to wartościowe, a jednocześnie bardzo przystępne, źródło wiedzy z zakresu psychologi behawioralnej i wariografii. Tak, wiem, wszystko brzmi bardzo mądrze. Może to i jest książka naukowa, jednak napisana bardzo przyjemnym językiem zrozumiałym dla laików. Wszystko tłumaczone jest na podstawie sytuacji z życia, głownie tych z życia agenta. Cytowane są różne przesłuchania, wywiady, a nawet wypowiedzi polityków. Będziecie zaskoczeni tym, jak niektórzy bezczelnie oszukują innych. 

Autorzy prezentują nam pewien schemat, model, który wypracowali przez lata swojej kariery. Wykrywanie kłamstwa to umiejętność, której można się bardzo łatwo nauczyć. Oczywiście warto mieć też do tego jakieś predyspozycje, jednak nie jest to żadna czarna magia. Sztuka obserwacji i uważnego słuchania. To wszystko. Kluczem do tego jest zrozumienie procesu kłamania i wyuczeniu się pewnych technik zadawania pytań. 

Książka nie jest długa, zaledwie trzysta stron. Wydawać by się mogło, że temat „kłamstwo” jest jak rzeka. Mimo to twórcom udało się zgrabnie tę wiedzę skompresować i za to duży plus. Zainteresowanie nie mija, nie ma momentów znużenia, a dokładnie wiadomo co i jak. 

Co najważniejsze ta pozycja jest na prawdę przydatna. Sama zaczęłam łapać się na tym, że korzystam z podanych wskazówek. Oczywiście praktyka czyni mistrza, więc w wykrywacz kłamstw póki co się nie bawię. Dodatkowo sprezentowane zostały nam trzy dodatki. Pierwszym jest lista proponowanych pytań, których możemy użyć w różnych sytuacjach. Twórcy bardzo często zaznaczają, jak istotny jest sposób dociekania do danej informacji, by nie obudzić w przesłuchiwanym wzmożonej czujności. Szukacie opiekunki do dziecka? Ktoś Was okradł i chyba wiecie kto? Ukochany Was zdradza? Tam znajdziecie najlepszą pomoc. Kolejne dwa - przykładowe przesłuchanie z użyciem modelu i słowniczek - są również bardzo ciekawe.

Jedni mówią, że swobodnie gospodarują prawdą. Inni po prostu upiększają rzeczywistość. Ponoć kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą. "Anatomia kłamstwa" to broń, która może się bardzo przydać. Taką wiedzę trzeba mieć tak na wszelki wypadek. 

Anatomia kłamstwa [Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non

5 komentarzy:

 1. Przyznam, że zainteresowała mnie ta książka. Na pewno bardzo przydatna lektura, którą kiedyś może przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie mnie kusi ta książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco, tematyka bardzo na czasie w dzisiejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Musi być naprawdę ciekawa ta książka :)
  i z pewnością ją przeczytam :P
  www.nacpana-ksiazkami.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Też nie mogłem się oderwać:) Teraz czytam "Strefę skażenia" i powiem, że jest ciekawie :) Pozdrawiam
  http://blog-ksiazkiimy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń