02.01.2015

Co nowego w styczniu?


Jak zacznie się dla nas nowy rok? Co przygotowano dla nas w tym miesiącu? Zobaczmy sami.

LITERATURA


Tom Riley - "Lennon. Człowiek, mit, muzyka"

Takiej biografii Lennona jeszcze nie było. Biografia Lennona jest biografią totalną. To nie tylko opowieść o artystycznej karierze wielkiego artysty, ale też subtelny i zarazem wnikliwy portret psychologiczny lidera Beatelsów. Autor nie tyle przedstawia nowe fakty (to jest szczególnie trudne, bo temat życia Lennona i kariery The Beatles podejmowany bywa przez biografów dość często), co oryginalnie interpretuje te już znane. „To najobszerniejsza biografia Lennona, jaką znam” – Bartek Chaciński.
Premiera: 14.01.2015Kate Atkinson - "Przysługa"

Lato. W Edynburgu trwa festiwal teatralny. Ludzie oczekujący na poranny spektakl są świadkami drogowej stłuczki i brutalnej napaści, które odmienią życie wszystkich zaangażowanych. Jednym z postronnych obserwatorów zajścia jest Jackson Brodie, były żołnierz, były policjant oraz były prywatny detektyw – a wkrótce główny podejrzany w sprawie o morderstwo.
Trup ściele się gęsto, a przeszłość każdego z bohaterów, niczym rosyjska matrioszka, skrywa kolejne elementy zagadkowej układanki. Wszyscy szukają miłości, pieniędzy, odkupienia win albo ucieczki – koniec końców każdy odkrywa własne prawdziwe oblicze.
Premiera: 14.01.2015


Sarah J. Maas - "Szklany tron. Opowieść 4. Zabójczyni i imperium Adarlanu"

Celaena Sardothien ma wszystko: własne miejsce na ziemi, miłość przystojnego Sama i z dawna upragnioną wolność. Choć żeby być naprawdę wolną, musi znaleźć się daleko od swojego dawnego mistrza Arobynna.
Celaena podejmuje ostatnie śmiałe zadanie, by wyzwolić się na zawsze. . .
Premiera: 14.01.2015Jeff VanderMeer - "Southern Reach. Tom 3. Ukojenie"

Trzeci tom bestsellerowej serii „Southern Reach” autorstwa Jeffa VanderMeera.
Przez trzydzieści lat uczestnicy kolejnych ekspedycji, którzy mieli zbadać Strefę X, zabijali się nawzajem, umierali lub popełniali samobójstwo. Tajemniczy obszar rozszerza się, stanowiąc zagrożenie dla świata zewnętrznego. Czy ostatnia wyprawa, która wyrusza, aby znaleźć zaginionego członka poprzedniej ekspedycji, odkryje w końcu, co tak naprawdę dzieje się w Strefie X? A może rozwiązanie zagadki kryje się w dzienniku Latarnika? Nie wierz zmysłom. Strefa X zmienia każdego.
„Southern Reach” to niezwykła trylogia, łącząca literaturę grozy i klasyczną fantastykę. Została doceniona przez fanów i krytyków na całym świecie, a prawa do jej ekranizacji kupiła wytwórnia Paramount Pictures.
Premiera: 14.01.2015


Katarzyna Enerlich - "Prowincja pełna snów"

Prowincja pełna snów opowiada o snach, z których nie chcemy się budzić, o czarach codzienności i uświadamianiu sobie, że szczęście to stan duszy.
Bohaterka książki zajmuje się dorastającą córeczką, pisze książki, dużo podróżuje, prowadzi pensjonat dla praktykujących jogę, medytuje, zbiera zioła, zajmuje się ogrodem i tak jest tym wszystkim zajęta, że nie zauważa własnej samotności. Kiedy w jej życiu pojawia się COŚ, o czym już niemal zapomniała, czuje się jak we śnie.
Premiera: 14.01.2015


Martin Solares - "Czarne minuty"

Ofiarą brutalnego zabójstwa pada młody dziennikarz Bernardo Blanco. W toku śledztwa wychodzą na jaw niepokojące fakty związane z głośnym dochodzeniem sprzed dwudziestu lat. Policjant Ramón Cabrera odkrywa, że Blanco pracował nad książką o sprawie kilku uczennic z Paracuánu, które w latach siedemdziesiątych zostały zamordowane przez człowieka zwanego Szakalem. Cabrera nie ma wątpliwości, że zabójca chciał powstrzymać dziennikarza przed ujawnieniem prawdy. Świat Solaresa jest pełen przemocy i pasji. Skorumpowani policjanci chronią wpływowych polityków i ich bliskich bez względu na to, jak okrutnych dopuszczą się zbrodni, a każdy, kto dąży do prawdy, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
"Czarne minuty" to więcej niż wciągający kryminał, to znakomita literatura. Rzadko się zdarza tak elektryzujący debiut.
Premiera: 22.01.2015

Wojciech Mucha - "Krew i Ziemia"

Opisana tu wojna nie toczy się jedynie na Wschodzie. Trwa wewnątrz samych Ukraińców. Krew i ziemia to opowieść właśnie o nich, a także o:
•gwałtownym poszukiwaniu tożsamości narodowej w kraju zrzucającym z siebie jarzmo postkomunizmu i sowiecką przeszłość,
•czerwieni i czerni – barwach sztandarów Ukraińskiej Powstańczej Armii, które od początku rewolucji na Ukrainie budzą lęk i obawy Polaków,
•krwi przelanej za wolność, godność i ziemię, której przyszło bronić przed inwazją ze wschodu,
•udziach Majdanu.
Krew i ziemia to historie z Ukrainy od Zakarpacia do Donbasu. Przedstawiamy Ukrainę jakiej nie znajdziecie w mediach.
Premiera: 26.01.2015

Lisa Unger - "Mój przyjaciel mrok"

Pisarka Bethany Graves po trudnym rozwodzie przeprowadza się do Hollows, małego miasteczka w północno wschodnich Stanach. Tu planuje napisać książkę i naprawić swoje relacje z nastoletnią córką, Willow. Gdy dziewczyna odkrywa w pobliskim lesie jamę przypominającą grób, obie kobiety wikłają się w śledztwo sięgające wydarzeń sprzed dwudziestu pięciu lat.
Premiera: 28.01.2015
Małgorzata Halber - "Najgorszy człowiek na świecie"

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią. Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.
Brawurowy debiut Małgorzaty Halber to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.
Premiera: 28.01.2015


Film


"Niezłomny" reż. Angelina Jolie
Film na podstawie bestsellerowej książki Laury Hillenbrand. Dzięki pomocy rodziny Zamperini (Jack O'Connell) został jednym z najlepszych biegaczy. II wojna światowa przekreśliła jego plany bicia rekordu świata na dystansie 1 mili i rzuciła nad Pacyfik. Jego samolot został zestrzelony, 47 dni dryfował na oceanie, przeżył 2 lata w japońskich obozach jenieckich.
Premiera: 02.01.2015

"Foxcatcher" reż Bennett Miller

Film inspirowany jest prawdziwą historią z 1996 roku. John du Pont /Steve Carell/, dziedzic fortuny schizofrenik, zbudował w swojej posiadłości ośrodek szkoleniowy dla zapaśników. W szkoleniach brał udział David Schultz, zapaśnik /Mark Ruffalo/ - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w1984 roku. David został zamordowany przez du Ponta. Morderca przez 2 dni prowadził negocjacje z policją, która otoczyła budynek. W końcu udało się go zmusić do wyjścia na zewnątrz.
Premiera: 09.01.2015


"Exodus: Bogowie i królowie" reż. Ridley Scott

Ridley Scott, legendarny twórca ”Gladiatora”, ”Królestwa niebieskiego”, ”Łowcy androidów” i ”Prometeusza”, przedstawia spektakularną, zrealizowaną z niezwykłym nawet jak na współczesne kino rozmachem, opowieść o losach biblijnego Mojżesza, plagach egipskich, rozstąpieniu się Morza Czerwonego i Dziesięciorgu Przykazaniach.
Premiera: 09.01.2015
"Gra tajemnic" reż. Morten Tyldum
„The Imitation Game” przedstawia pasjonującą, prawdziwą historię niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. W rolach głównych występują fenomenalny Benedict Cumberbatch („Sierpień w hrabstwie Osage”, serial „Sherlock”) oraz nominowana do Oscara Keira Knightley („Duma i uprzedzenie”).
Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii.
Premiera: 16.01.2015

"Carte Blanche" reż. Jacek Lusiński
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który - aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury - ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.
Premiera: 23.01.2015


Któraś z pozycji Was zainteresowała? A może czekacie na całkiem inne premiery? 

11 komentarzy:

 1. Jest na co czekać <3
  "Gra tajemnic" reż. Morten Tyldum - to chcę :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnóstwo ciekawych propozycji, szczególnie czekam na ,,Prowincję pełną snów"..

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo kuszące nowości! Czekam na kilka z nich :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Prowincja pełna snów" już do mnie idzie, z czego niezmiernie się cieszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja chyba najbardziej czekam na "Gra tajemnic" reż. Morten Tyldum, a dlatego, że gra tam sam Benedict Cumberbatch, co gwarantuje, że film będzie świetny. I nie wiem czy też nie skuszę się na książkę :) Pozdrawiam, Gaba

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią przeczytałabym Przysługę, zapowiada się intrygująco.

  Pozdrawiam http://stacja-ksiazka.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja na "Carte Blanche". Fabuła i Chyra (na którego nie mogę patrzeć od czasu "Sponsoringu") to rzecz drugorzędna, ale chcę koniecznie zobaczyć, co zrobili z moim miastem ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Do kina się wybiorę na "Carte blanche", a przeczytam na pewno najnowszą książkę pani Enerlich :)

  Zapraszam do mnie: www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Gra tajemnic i Niezłomny - obowiązkowo :) Na ten drugi film wybiorę się prawdopodobnie już jutro :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja czekam na "Prowincję pełną snów" :)

  OdpowiedzUsuń