15.12.2014

Poniedziałkowy Przegląd Muzyczny: Strachy na LachyCzas na kolejną odsłonę przygód Grabaża wielkiego i wspaniałego. Co działo się z nim, kiedy to Pidżama Porno zawiesiła działalność? Już odpowiadam. Razem z Andrzejem "Kozakiem" Kozakiewiczem, kolegą z poprzedniej formacji, powołał do życia zespół Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy. Po czasie zostały jednak już tylko Strachy na Lachy, czyli trochę spokojniejszy, ale ciągle rockowy, zespół o mądrych i często trudnych tekstach.

Zanim wszystko rozchulało się na dobre, zespół znany był jako Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. Nazwa jednak bardzo szybko została zmieniona. Zaraz po pierwszym koncercie w Legnicy, gdzie zagrali ponad dwugodzinny koncert, postanowili przedstawiać się jako Grabaż i Strachy na Lachy. W składzie Grabaż, Kozak, Longin "Lo" Bartkowiak i Mariusz "Maniek" Nalepa ruszyli w pierwszą trasę koncertową. Zaraz po niej skład SnL uzupełnili Rafał "Kuzyn" Piotrkowiak oraz Sebastian "Anem" Czajkowski, a nazwa została rozwinięta do formy Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy. Jakby nie mogli się zdecydować raz i porządnie.


Pod koniec 2003 roku ukazał się ich pierwszy album o jakże oryginalnym tytule "Strachy na Lachy". Dwa lata później Panowie zdecydowali się usunąć słowo "Grabaż" z nazwy i tak ostatecznie powstał zespół z Piły, który znamy teraz. W tym samym czasie dołączył do nich akordeonista Arkadiusz "Pan Areczek" Rejda, który w 2012 roku opuścił ich szeregi.

W swoim dorobku Strachy na Lachy mają jeszcze 6 płyt, z których większość zdobyła status przynajmniej złotej. Choć może wielu z Was nie kojarzy tej grupy, jestem przekonana, że takie piosenki jak "Dzień Dobry, Kocham Cię", "Czarnych chleb i czarna kawa" czy "Piła Tango" obiły Wam się o uszy ;)2 komentarze:

  1. Uwielbam kawałki tego zespołu. Jest świetny!

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj Strachy to kawał mojej historii, sentyment do Grabaża niesamowity!

    OdpowiedzUsuń